Ogłoszone i zaplanowane obowiązkowe ubezpieczenie kontraktowe skuterów elektrycznych staje się rzeczywistością. W dzisiejszym artykule podsumujemy informacje, które powinni znać wszyscy właściciele tych pojazdów na Słowacji iw Unii Europejskiej.
PZP: To ważna informacja dla posiadaczy rowerów elektrycznych i hulajnóg
Nowe zasady dot obowiązkowe ubezpieczenie kontraktowe skuterów elektrycznych zatwierdzony przez Parlament Europejski (PE). Wejdą one w życie z początkiem przyszłego roku 2024.
Wszyscy użytkownicy hulajnóg elektrycznych, a nawet segwayów, które osiągają maksymalną prędkość powyżej 25 km/h, będą musieli wykupić PZP. Nie jest to jednak jedyna zasada nowej dyrektywy.
Z przepisem tym spotkają się również właściciele pojazdów elektrycznych o maksymalnej prędkości powyżej 14 km/h i masie powyżej 25 kilogramów.
Unia Europejska została do tego kroku zmuszona przez statystyki wypadków
Jeśli weźmiemy pod uwagę lata 2018-2023, liczba wypadków na skuterach wzrosła w tym okresie nawet 10-krotnie. Dużym mankamentem są użytkownicy jeżdżący bez kasku, a także dwóch pasażerów jadących na jednym urządzeniu, czy nadmierna prędkość podczas jazdy po chodniku.

Biorąc pod uwagę te statystyki, swoje oświadczenie dla portalu trend.sk złożył również menedżer ds. ubezpieczeń majątkowych firmy Uniqa, Zdeněk Hruška. Całą jego wypowiedź możecie przeczytać poniżej:
„Wraz z masowym wykorzystaniem hulajnóg elektrycznych znacząco wzrasta liczba kolizji i wypadków drogowych, za granicą rośnie nawet liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Można było się zatem spodziewać, że na gruncie Unii Europejskiej pojawią się propozycje skutecznego odzyskania odszkodowania, dlatego z zadowoleniem przyjmujemy tę inicjatywę – mówi Zdeněk Hruška z Uniq.
Według Uniqa, kolizje z nieruchomymi pojazdami silnikowymi oraz urazy związane z kolizjami z pieszymi należą do najczęstszych szkód.
Dyrektywa UE musi wejść w życie we wszystkich krajach członkowskich nie później niż 1 stycznia 2024 r. Dyrektywa zwalnia też na razie właścicieli z PZP szybkie rowery elektryczne. Nie dotyczy to jednak wszystkich krajów kraju, np. w Niemczech czy Francji, PZP będzie wymagane również dla rowerów elektrycznych.
Mamy najlepsze oferty na hulajnogi elektryczne. Przeczytaj naszą ofertę TOP modeli poniżej 500 € .
TOP 7 najlepszych chińskich skuterów elektrycznych poniżej 500 € w 2023
Ile będzie kosztować ubezpieczenie?
Na pewno wielu z Was zastanawia się, jakie będą ceny ubezpieczenia skuterów. Firmy ubezpieczeniowe jeszcze tego nie ujawniły, ponieważ nie mają gotowych programów, ale ekspert od skuterów elektrycznych Ján Urbančík, właściciel e-sklepu Voltride, w grupie na Facebooku wyrażone w następujący sposób:
„Według informacji redakcji nawet same zakłady ubezpieczeń nie znają dokładnej formy ani ceny. Powinno to być w niskich dziesiątkach euro rocznie. Zobaczymy, jak zostanie napisane samo prawo”.
Jesteśmy więc bardzo ciekawi, jakie ceny ustalą firmy ubezpieczeniowe. Jak oceniacie ten krok UE wobec posiadaczy rowerów elektrycznych i hulajnóg? Jeśli masz inne pytania dotyczące tej formy obowiązkowego ubezpieczenia kontraktowego, możesz je zadać poniżej w dyskusji pod artykułem.
Śledź również naszą stronę China Planet, nasza grupa na Telegramie pełen aktualnych artykułów, zapisz się do aktualności i dołącz do nas do naszej grupy na Facebooku.
Jak chcą to wprowadzić w życie? Hulajnoga elektryczna nie posiada licencji technicznej. Jak więc ktoś może mi udowodnić, że jedzie ponad 25 km/h i waży ponad 25 kg? To tylko kolejny produkt UE do wyciskania pieniędzy od ludzi. Chore i źle pomyślane
Ok mam łyżwy elektryczne 14,5 kg, to nie rower ani hulajnoga, muszę mieć ubezpieczenie czy coś
Myślę, że warto ubezpieczyć te maszyny.Sam mam skuter, który waży prawie 30kg i osiąga prawie 60 km/h.Są to szybkie maszyny i środek ciężkości jest wysoko. Jeżdżę ostrożnie i staram się przewidywać sytuacje i jak dotąd nic mi się nie stało, ale nawet jeśli... ubezpieczenie to korzyść.
Zakładam, że cena nie będzie zawrotna, jeśli za motocykl zapłacę ok. 90, za samochód 200, to 30 za skuter nie jest już takie straszne.
Czytając powyższy komentarz, zastanawiam się również, w jaki sposób członkowie chcą zweryfikować wagę i maksymalną prędkość maszyny, jeśli nie mam żadnej technologii. dokument dotyczący tych parametrów.
Pewnie wygooglują 😁 A może zabiorą ciężarek w bagażniku i sami pojadą gdzieś sprawdzić prędkość? 😆
Żandarm jeszcze będzie spał, tak wspaniale, że przynajmniej będę miał ubezpieczenie, jakby jeszcze mnie ciągnął po sądach. 🤣
Jak będą to egzekwować? Czyli oprócz tego, że policja będzie "ścigać" skutery bez tablic rejestracyjnych 😀 ? Nie sprzedadzą ci nowego samochodu bez metek. Więc teraz to samo stanie się w sklepach SK? Że sprzedaż będzie powiązana z ubezpieczeniem? (ok) ale co się stanie jak zamówię hulajnogę z zagranicy? Osobiście jestem zdecydowanie przeciwny ubezpieczeniu. Rozumiem niektóre powody, które do tego prowadzą. Ale wiem też, jako długoletni użytkownik poczty elektronicznej. hulajnogi, czyli kto tu powoduje wspomniane szkody w 95% reprezentacji. 95% "naruszeń" i katastrofalnej jazdy widziałem tylko na "pożyczonych" hulajnogach BOLT. Na którym wiszą 15-16 letnie śmierdziele, najlepiej gdy 2-3 jeżdżą na nim na raz. Lub pijani ludzie od piątku do soboty (Bratysława jest tego pełna). Nie twierdzę, że nie znajdzie się właściciel hulajnogi, który jest lekkomyślny i kretyn, ale bez przesady, takich ludzi widziałem na przestrzeni lat niewielu i jestem głęboko przekonany, że 95% problemów jest spowodowanych wypożyczonymi hulajnogami , pijanych ludzi, czy dzieci w wieku 12-13 lat, które dostały od rodziców hulajnogę. Zgodnie z tą logiką musimy też obowiązkowo ubezpieczyć pieszych, rowerzystów, rolkarzy itp. Ponieważ wszystkie one powodują wypadki drogowe, które nie są następnie objęte ubezpieczeniem.
Mam e babetę, nie mam nic przeciwko ubezpieczeniu, chciałbym tylko wiedzieć jak je ubezpieczyć, skoro nie mam marki (nie jest to obowiązkowe). Jak to będzie traktowane…..
To wszystko wyimaginowane, czy Bolt też ma hulajnogi PZP? Ubezpieczając skutery, także rowery i wszystko co elektryczne...
Śruby nie muszą mieć PZP, bo mieszczą się w kategorii 25 km/h.