Testowaliśmy kolejny niedrogi projektor marki Wanbo. Tym razem jest to modelka Wanbo TT, który oferuje jasność 650 ANSI lumenów i elegancki czarny design.
W recenzji przyjrzymy się nie tylko jakości obrazu, ale także wszystkim opcjom, jakie oferuje. Poznamy też jego system, który tym razem znacząco się różni.
Gdzie kupić Wanbo TT?
Projektor Wanbo TT znajdziesz w sklepie internetowym Geekbuying, który udostępnił nam go do sprawdzenia. Projektor jest już dostępny w czeskim magazynie.
Dostawa powinna nastąpić w ciągu 7 dni. Opłata pocztowa jest całkowicie bezpłatna.
Najlepsze kupony na projektor Wanbo TT
Specyfikacja techniczna
Model | Wanbo TT |
---|---|
wymiary | 17 x 12 cm x 17.5 |
masa | 1.67 kg |
Rodzaj technologii | LCD |
Rozdzielczość | 1920 1080 x px |
Jasność | 650 lumenów ANSI |
Rozmiar projekcji | 40 do 120" |
Odległość projekcji | 1.1 - 3.3 m |
Obiektyw projekcyjny | szkło |
edytor | MediaTek MTK9266 |
RAM | 1 GB |
ROM | 8 GB |
WiFi | 2.4 do 5 GHz |
Bluetooth | 5.1 |
Ostrzenie | automatické |
Łączność | Gniazdo HDMI / USB / 3.5 mm |
Pakowane w maksymalnie trzy pudełka
Ponieważ jest to projektor ze szklaną soczewką, wielu z Was może mieć obawy co do bezpiecznej dostawy bez uszkodzeń. Jednak są one absolutnie nie na miejscu, ponieważ projektor jest zapakowany idealnie.
Pierwszą rzeczą, która mile nas zaskoczyła, jest samo opakowanie w aż trzech pudełkach. Producent pakuje projektor w standardowe pudełko produktowe, które nadal znajduje się w innym pudełku ochronnym. Nadawca zapakował go w inne pudełko, więc projektor mieliśmy spakowany w trzech pudełkach.
Wewnątrz projektor jest schowany w piankowych wzmocnieniach, które chronią go z każdej strony. Oprócz niego znajdziemy również pilota oraz kabel zasilający z przejściówką. Wymienione akcesoria znajdują się na spodzie pudełka pod projektorem.
Jakość opakowania jest tak doskonała, a jeśli chodzi o jego zawartość, znajdujemy tylko absolutne minimum. Producent nie dołącza nawet baterii do pilota.
Design i jakość wykonania
Wanbo TT jest dość podobny w konstrukcji do Wanbo t6 maks., który również testowaliśmy i jego przejrzeć można znaleźć na naszej stronie internetowej. Być może najbardziej uderzającą różnicą jest kolor, ponieważ nowy Wanbo TT jest dostępny w eleganckim czarnym kolorze. Trzeba przyznać, że czarny kolor bardzo pasuje do tego projektora, ale nawet biały kolor w przypadku poprzedniego modelu miał coś w sobie.
Projektor jest wykonany z tworzywa sztucznego, ale ogólna obróbka jest na dobrym poziomie. W niektórych miejscach plastik lekko się ugina i obróbka mogłaby być trochę lepsza, ale jak na tę kategorię cenową jest całkiem ok.
Jeśli chodzi o poszczególne elementy projektora, to w górnej części znajduje się tylko jeden przycisk, który jest jednocześnie jedynym elementem sterującym na projektorze. Bez pilota nic na nim nie ustawisz.
Z przodu znajduje się szklana soczewka, kratka wentylacyjna i para głośników o mocy 5 W. Z tyłu, podobnie jak w przypadku modelu T6 Max, znalazło się złącze zasilania wraz z innymi wejściami.
W dolnej części znajduje się również metalowy gwint, dzięki któremu możemy zamocować projektor na statywie. W przypadku modelu T6 Max było ono jednak zbyt płytkie, przez co nie trzymało się mocno statywu.
Ten problem został rozwiązany w nowym projektorze, ale plastikowy pierścień wokół gwintu jest całkowicie bezużyteczny i powoduje subtelną niestabilność statywu, więc i tutaj nie jest idealnie.
Wydajność i skupienie
Projektor napędza czterordzeniowy procesor Mediatek MTK9266, wspomagany przez 1 GB pamięci RAM. Nie jest to olśniewające wykonanie, ale w zasadzie wystarczające. Projektor działa dobrze, nie jest w żaden sposób spowalniany, wręcz przeciwnie, wszystko na nim idzie zaskakująco dobrze i szybko. Pamięć typu eMMC ma 8 GB.
W przeciwieństwie do projektora Wanbo T2 Max z niższej półki, w którym mieliśmy koło ostrości, tutaj nie ma koła. Jak wspomnieliśmy na wstępie, Wanbo TT ma tylko jeden element sterujący, którym jest przycisk do włączania i wyłączania. Nowość ustawia ostrość automatycznie za pomocą algorytmu AI i żyroskopu.
Jednak autofokus czasami działa wolno i potrzebuje kilku sekund, aby zareagować, gdy zmieni się odległość od ściany. W takim przypadku obraz na chwilę błyśnie na matówce, której projektor użyje do ustawienia ostrości obrazu. Niestety efekt nie zawsze jest idealny, dlatego czasami musimy go dostroić za pomocą przycisków F+ i F- na pilocie. W większości przypadków jednak dobrze skupia się na sobie.
Obraz i jego jakość
Wanbo TT oferuje technologię LCD ze światłem LED i obrazem o natywnej rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 px. Rozmiar wyświetlanego obrazu może wynosić od 40 do 120 cali, a odległość projektora od ekranu lub ściany może wynosić od 1.1 do 3.3 m.
Żywotność lampy LED powinna wynosić około 20000 4 godzin, a proporcje obrazu powinny być wybierane w zakresie od 3:16 do 9:XNUMX. Jednak w ustawieniach nie znaleźliśmy takich ustawień, a proporcje udało nam się ustawić jedynie poprzez korekcję narożników, tzw. zwornik.
Dzięki temu projektor nie musi stać bezpośrednio przed ścianą czy ekranem, ale może też wyświetlać częściowo z boku, z tym, że dopasowujemy rogi tak, aby obraz był równy z prostopadłymi rogami.
Będziesz zadowolony z dość dobrej jasności, 650 ANSI lumenów, czyli trochę więcej w porównaniu do Wanbo T6 Max, który ma 550 ANSI lumenów. Realistycznie w słoneczny dzień taka jasność jest słaba bez ściemniania, ale wystarczy lekkie przyciemnienie i obraz jest naprawdę dobry. Oczywiście najlepiej w całkowitej ciemności.
Ma stosunkowo nasycone kolory z obsługą HRD10/10+, więc obraz jest bardzo atrakcyjny dla oka. Jedynym poważnym zarzutem, jaki mamy, jest słabsza ostrość, która czasami nie jest idealna.
System to wielkie rozczarowanie
Jeśli dokładnie przeczytasz opis przed złożeniem zamówienia, nie będziesz zawiedziony. Nie przywiązywaliśmy większej wagi do informacji o systemie i jakoś automatycznie spodziewaliśmy się, że projektor ma Androida. Niestety tak nie jest.
Wanbo TT jest dostarczany z rodzajem niestandardowego systemu opartego na systemie Linux. Oferuje bardzo podobne środowisko do Android TV z niemal identycznym układem poszczególnych elementów.
Aplikacje są wyświetlane w kafelkach na ekranie głównym. Znajdziemy tu certyfikowanego Netflixa, co oznacza obsługę pełnej rozdzielczości, YouTube, YouTube Kids, Prime Video, Facebook, Twitter, przeglądarkę, aplikację do oglądania telewizji na żywo i swego rodzaju sklep z aplikacjami.
Ale nie chodzi o Google Play. Sklep z aplikacjami nazywa się Netrange i oferuje kilka aplikacji, ale są one nam zupełnie nieznane. W swojej ofercie nie ma żadnych innych aplikacji do streamingu, takich jak HBO czy Disney+, a już na pewno nie naszych słowackich aplikacji, takich jak Antik TV, Magio czy Skylink.
Ponieważ nie jest to Android TV ani Google TV, nie możemy zainstalować żądanych aplikacji, nawet pobierając plik apk. System jest więc całkowicie zamknięty na instalację jakichkolwiek aplikacji. Dostępne są tylko te w netrange. Nie musisz ich nawet instalować, wystarczy je uruchomić.
Postrzegamy to jako ogromny minus, ponieważ do korzystania z popularnych aplikacji potrzebujemy również telewizora lub innego urządzenia, w którym to przypadku projektor służyłby jedynie jako urządzenie wyświetlające.
Wspomniana aplikacja do oglądania telewizji na żywo nazywa się TIKILIVE, ale oferuje tylko stacje zagraniczne, które są nam zupełnie nieznane. Oferuje również kilka seriali i filmów, ale większość z nich jest niedostępna dla naszego regionu.
Kolejną jest aplikacja TG - Toon Goggles, która oferuje treści dla dzieci, ale jest to również produkcja zagraniczna. Młodszym dzieciom mogą jednak spodobać się te treści. Są na przykład Smerfy i Angry Birds, choć tylko w języku angielskim.
Opcje połączenia
Projektor Wanbo TT posiada porty HDMI i USB, a także port audio 3.5 mm. Bez problemu podłączymy go jako urządzenie wyświetlające do laptopa lub komputera. Inną opcją jest odtwarzanie treści multimedialnych z pamięci USB. Ale tutaj zauważyliśmy problem z obsługą kodeków audio, więc brakuje obsługi najnowocześniejszych.
Ucieszy Cię również możliwość podłączenia smartfona do projektora za pomocą screencastu. Udostępnianie filmów z YouTube ze smartfona do projektora działa podobnie.
Wanbo TT obsługuje Bluetooth w wersji 5.1, więc jeśli chcesz uzyskać lepszy dźwięk niż ten płynący z wbudowanych głośników, możesz podłączyć np. soundbar. Przetestowaliśmy to połączenie Bluetooth z naszym soundbarem Samsung i wszystko, w tym połączenie i odtwarzanie, działało poprawnie i bez żadnych problemów.
Zdalne sterowanie
W zestawie z projektorem Wanbo TT znajduje się również pilot, do którego potrzebujemy pary baterii AA, gdyż nie są one zawarte w zestawie.
Kontroler ma standardowe wymiary, ale jak na dzisiejsze czasy zawiera całkiem sporo przycisków. Oprócz klasycznych przycisków kierunkowych do poruszania się na boki i środkowego przycisku OK, znajdziemy tu wiele innych.
Aplikacje Netflix, YouTube, Prime video i OPEN Browser również mają osobne przyciski. Są cztery kolorowe przyciski, które znamy z klasycznej telewizji, ale nie znaleźliśmy dla nich zastosowania. Są też przyciski regulacji głośności, ostrości, przycisk szybkiego obracania obrazu, wyboru wejścia, powrotu do menu, wstecz, bezpośredniego przełączania na wejście USB i numery, także z przyciskiem cofania i wyciszania.
Ogólnie pilot jest dobry. Dobrze leży w dłoni, ma gumowane przyciski, dobrze reagują i działają poprawnie. Może jest na nim za dużo guzików, ale dla nas lepiej mieć więcej i mieć jakiś dodatkowy, którego nie używamy, niż przegapić jakiś.
Opcje ustawień
Ustawienia oferują wybór języka i innych standardowych parametrów, takich jak czas, wyłącznik czasowy, automatyczne uśpienie lub reset do ustawień domyślnych. Bardziej interesujące są ustawienia związane z obrazem. Znajdziemy tu tryb obrazu, gdzie mamy do wyboru tryb standardowy, kinowy, sportowy, żywy, hi-bright lub niestandardowy.
W trybie niestandardowym możemy ustawić jasność, kontrast, HUE, ostrość, gamma i temperaturę barwową. Najbardziej podobał nam się tryb standardowy lub tryb kinowy. Inne oferują przepalony, prześwietlony obraz.
W ustawieniach dźwięku mamy możliwość dostosowania tonów niskich, wysokich lub wyboru spośród domyślnych trybów: standardowy, na żywo, sportowy, filmowy, muzyczny, informacyjny lub użytkownika, który możemy dostosować za pomocą wspomnianych tonów niskich i wysokich.
Do wyboru mamy również tryb wyjścia cyfrowego, gdzie do wyboru mamy Auto, PCM, Dolby Audio-Dolby Digital lub Dolby Audio-Dolby Digital Plus. Ogólnie jednak jakość dźwięku nie jest najlepsza, bo to tylko para głośników o mocy 5 W.
Mamy też Bluetooth, połączenie WiFi, ustawienia projekcji zgodnie z tym, jak ustawiliśmy projektor, korekcję narożników (keystone), zoom i automatyczne ustawianie ostrości.
Wanbo TT: Ocena końcowa
Nowy projektor Wanbo TT już na pierwszy rzut oka zachwyca eleganckim czarnym designem, który strukturalnie przypomina starsze modele marki Wanbo. Nowość oferuje natywną rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 px, jasność 650 ANSI lumenów, obsługę Bluetooth, WiFi oraz ciekawą funkcję automatycznego ustawiania ostrości.
Obraz oferowany przez projektor jest dość atrakcyjny z bogatymi kolorami, a ogólna wydajność projektora jest bardzo dobra przy szybkim systemie.
Dużym minusem jest wspomniany system, który bazuje na Linuksie, ale nie jest to Android TV ani Google TV. Wanbo tym razem oferuje coś w rodzaju własnego systemu z certyfikowanymi filmami Netflix, YouTube i Prime.
Brakuje jednak Sklepu Play i opcji instalacji dodatkowych aplikacji. Dlatego zalecamy zakup np. TV Stick do projektora Kij telewizyjny Xiaomi lub Kij telewizyjny Realme, dzięki czemu możesz cieszyć się znacznie szerszymi możliwościami multimedialnymi.