Zakładamy, że większość naszych czytelników korzysta ze smartfona z systemem operacyjnym Android. Uważamy, że gdybyśmy zadali pytanie, czy telefon zaczął zwalniać i siekać po długim okresie użytkowania, nie musielibyśmy długo szukać odpowiedzi.
System operacyjny Android jest znany w pozytywnym sensie z wielu naprawdę różnorodnych dostosowań i zdolności adaptacyjnych, ale jest również niesławny z powodu szybkiego przeciążenia i spowalniania urządzenia.
Dowiedz się, czego używa Twój smartfon
W tym artykule pokażemy Ci prosty poradnik, dzięki któremu w kilka sekund dowiesz się, które aplikacje najbardziej zajmują pamięć RAM. Ta instrukcja jest szczególnie odpowiednia dla posiadaczy smartfonów z 6 GB RAM lub mniej.
Jak widać na powyższych zdjęciach, wszystko, co musisz zrobić, aby przeanalizować użycie pamięci RAM, to przejść do aplikacji Ustawienia, następnie wybrać Aplikacje i na końcu Zarządzaj aplikacjami.
Przed Tobą pojawi się długa lista wszystkich aplikacji, które zainstalowałeś na swoim smartfonie. Masz dwa wpisy pod nazwą każdej aplikacji. Pierwsza wskazuje na użycie pamięci RAM, gdy aplikacja jest uruchomiona, a druga wskazuje na użycie pamięci wewnętrznej.
W ten sposób możesz łatwo sprawdzić, które aplikacje obciążają sprzęt najbardziej i powodują nieprzyjemne cięcie lub spowolnione reakcje. Zawsze śledź, ile aplikacji działa w tle i wyłączaj je.
Kilka przydatnych porad i wskazówek
Na koniec podamy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym możesz przywrócić swój smartfon do życia. Jeśli masz aplikacje na telefonie komórkowym, które zużywają dużo pamięci RAM, spróbuj namidużo ich zainstalować lekkie alternatywy. Przykładami są Messenger Lite lub Facebook Lite.
Jednocześnie przy każdej aplikacji innej firmy możesz sprawdzić, czy aplikacja uruchamia się automatycznie po uruchomieniu telefonu. Jeśli tak, nie wahaj się wyłączyć automatycznego włączania. Jeśli potrzebujesz aplikacji, możesz uruchomić ją ręcznie.
Jeśli smartfon jest już naprawdę nie do zniesienia, jest też bardzo dobrym pomocnikiem wyłącz i włącz urządzenie. Uważaj, aby nie pomylić ręcznego włączania i wyłączania z ponownym uruchomieniem. Możesz przeczytać o podstawowych różnicach między tymi dwoma różnymi działaniami w naszym poprzednim artykule.
Oto, co powinieneś wiedzieć: Różnice między wyłączeniem a ponownym uruchomieniem smartfona
Wierzymy, że dzięki powyższym wskazówkom przynajmniej w pewnym stopniu tchnęliśmy drugie życie w Twój smartfon. Jeśli jesteś zainteresowany innymi przydatnymi samouczkami i sztuczkami, regularnie odwiedzaj naszą witrynę internetową naszą stronę na Facebooku i zasubskrybuj powiadomienia.