Prezydent Chin ZTE, Xu Ziyang, ogłosił, że firma przygotowuje się do produkcji najbardziej zaawansowanych Chip 5 nm. Będą więc konkurować z Huawei czy Qualcommem, które również pracują na swoich chipach 5 nm.
Obiecują uruchomić go w przyszłym roku. W chwili obecnej żadna firma nie stworzyła tego zaawansowanego procesora i np. Amerykański Qualcomm planuje go wypuścić w grudniu. Zobaczymy, kto może to zrobić wcześniej.
ZTE na razie tylko z 7 nm
Chińska spółka ogłosiła swoje plany na przyszłość na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w Shenzhen. Obecnie jednak ZTE włączyło go tylko do masowej produkcji Chipy 7 nm, które inne firmy od dawna wykorzystują w swoich smartfonach.
Najwyraźniej zmienili strategię i nie chcą już być zależni od żadnego zewnętrznego producenta. Prezydent Xu Ziyang ogłosił naprawdę odważne plany, o czym również został wspomniany Chip 3 nm, nad którym chcą pracować w tym samym roku i uruchomić go później.
Duża inwestycja w rozwój
Ostatnia inwestycja firmy w wydział nauka i badania to ogromna kwota 12.1 miliarda juanów, co jest nierealne pod względem 1,5 miliarda euro. Oznacza to, że firma naprawdę poważnie podchodzi do własnego procesora.
Taka strategia jest z pewnością uzasadniona sankcjami USA. Obawy innych chińskich firm są uzasadnione, więc skupiają się na własnych chipach. Rynek półprzewodników może wkrótce zmienić się z Ameryki do Azji.
Apple już produkuje
Współpracujący z Huawei czy Apple tajwański dostawca procesorów TSMC już teraz produkuje nowe chipy 5 nm. To są żetony Jabłko A14które będą używane na nowych urządzeniach iPhone. Wygląda na to, że Apple będzie na razie pierwszym rejestratorem.
Prace nad nowym chipem zapowiedziała też południowokoreańska firma Samsung, która również tworzy własne procesory.
Entuzjastów technologii z pewnością ucieszy informacja, że dostawca TSMC również ujawnił swoje istnienie 4 nm proces produkcji. Jest to rodzaj przerwy pośredniej między technologią 7 nm i 5 nm, na co wskazuje samo oznaczenie „N4” oraz stwierdzenie, że będzie to ulepszona wersja technologii „N5”. Rozpoczęcie produkcji przewidywane jest dopiero w 2023 roku.
Co powiesz na te wiadomości z rynku półprzewodników? Jak myślisz, który chip będzie rządził drabiną wyników?