Marka KTC jest w naszym regionie stosunkowo mało znana, dlatego postanowiliśmy przetestować jeden z ich monitorów, KTC H27T22. Jest to monitor do gier o wysokiej częstotliwości odświeżania, atrakcyjnym wyglądzie i podświetleniu Ambiente.
W recenzji przyjrzymy się oczywiście jakości obrazu i obróbce, opcjom połączeń, ale także personalizacji. Przejrzymy również ustawienia oferowane przez monitor i podzielimy się naszymi osobistymi doświadczeniami.
Gdzie kupić KTC H27T22?
Monitor KTC H27T22 jest dostępny w nowym węgierskim magazynie naszego międzynarodowego partnera Geekbuying. Dostawa trwa około 3 do 7 dni roboczych od wysyłki, a dzięki magazynowi europejskiemu nie musisz martwić się o żadne opłaty celne. Kurier dostarczy paczkę do Twojego domu.
27-calowy monitor do gier KTC H22T27
Specyfikacja techniczna
Model | KTC H27T22 |
---|---|
Panel | IPS |
Stosunek strony | 16:9 |
Rozdzielczość | 2560 × 1440 px |
Obserwacyjny kąty | 178 ° |
Jas | 300 cd/m² (min.) / 350 cd/m² (typ.) |
Kontrastujące stosunek | 1000:1 |
Odpowiedź | 1 ms |
Kompatybilność z FreeSync i G-Sync | nie |
Łączność | 2 x HDMI 2.0 (2560×1440@144Hz) / 1 x DisplayPort 1.2 (2560×1440@165Hz) / 1 x USB 2.0 / Wyjście audio |
HDR | nie |
Dostosowanie | pochylenie / obrót / regulacja wysokości / obrót |
VESA | tak 100x100mm |
Krótko o KTC
Jak już zaznaczyliśmy we wstępie, monitor KTC H27T22 to pierwszy produkt tej marki, który mamy okazję testować. Dla nas i prawdopodobnie dla Was, naszych czytelników, ta marka jest w dużej mierze nieznana.
Czy to nowość na rynku? Nie całkiem. Marka KTC (Key To Combat) została założona w 1995 roku jako Shenzhen KTC Technology Co., Ltd w Chinach. Firma koncentruje się na produkcji wyświetlaczy do różnych urządzeń, od monitorów przez telewizory po różne urządzenia medyczne.
KTC produkuje również wyświetlacze dla niektórych znanych marek, takich jak Samsung, NEC czy Viewsonic. W 2021 roku postanowiła pójść własną drogą i produkować ekspozytory pod własną marką.
Zawartość i jakość opakowania
Monitor KTC H27T22 został do nas dostarczony przez kuriera DPD w dość dużym turkusowym pudełku. Nie był zapakowany w żadne inne pudełko ochronne, więc etykieta wysyłkowa została naklejona bezpośrednio na pudełko z produktem.
W środku czekaliśmy już na monitor przechowywany w dwóch styropianach, które są ukształtowane dokładnie zgodnie ze strukturą monitora, tak aby go odpowiednio zabezpieczyć. Osobiście zawsze trochę martwimy się podczas transportu monitorów lub telewizorów, czy będą wystarczająco zapakowane, aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. W tym przypadku monitor dotarł bez żadnych śladów uszkodzenia monitora lub pudełka.
W pudełku znajdziemy również podstawkę, kabel zasilający z przejściówką, kabel DisplayPort oraz instrukcję z instrukcją instalacji.
Składanie monitora jest bardzo proste
W opakowaniu znajdziesz również instrukcję montażu monitora, ale poradzisz sobie bez problemu. Pierwszym krokiem jest złożenie samego stojaka pod monitor, który składa się z dwóch części. Skręcasz je ręcznie, bez użycia śrubokręta.
Następnie wystarczy zatrzasnąć ten stojak z tyłu monitora. Zalecamy umieszczenie monitora na stole wyświetlaczem skierowanym w dół. Cały proces jest tak bardzo prosty i szybki.
Projekt, jakość wykonania i rozmieszczenie elementów
KTC H27T22 to gamingowy monitor, który jest dostosowany do swojego wyglądu. To głównie jego tylna część, gdzie znajdziemy efektownie wyprofilowane wycięcie, w którym umieszczono kolorową diodę LED. Tworzy to rodzaj podświetlenia otoczenia, ale jest ono raczej słabe i nie można regulować jego intensywności. Jeśli masz monitor blisko ściany, światło odbija się tylko w całkowitej ciemności.
Szczególnie doceniamy stojak, który jest mocny i wzmocniony metalem. W ogóle się nie wygina i stabilnie trzyma ustawioną pozycję.
Jeśli chodzi o jakość przetwarzania monitora, jest ona bardzo dobra. Monitor jest wykonany z tworzywa sztucznego, ale dzięki wysokiej jakości podstawce robi ogólne wrażenie. Projekt poprawiają też bardzo cienkie ramki wokół wyświetlacza. Tylko dolna jest szersza, co jest całkowicie normalne.
Z tyłu oprócz designerskiego podświetlenia znajdziemy też przycisk do jego włączania i wyłączania, który służy jednocześnie do poruszania się po menu ustawień, gdyż jest to przycisk przypominający joystick. Możesz go nacisnąć, ale także przesunąć w bok, aby poruszać się w górę, w dół, w prawo lub w lewo w menu.
Panel IPS o rozdzielczości 2K
Gamingowy monitor KTC H27T22 posiada panel IPS o przekątnej 27" i proporcjach 16:9. Maksymalna rozdzielczość to 2560 x 1440 px i cieszy wysoka częstotliwość odświeżania do 165 Hz. Producent określa ten panel jako Fast IPS AUO8.2.
Wyświetlacz może wyświetlać 16.7 miliona kolorów, jego jasność wynosi 350 cd/m², a współczynnik kontrastu wynosi 1000:1. Obejmuje 84% profilu kolorów Adobe RGB CIE1976, 92% DCI-P3 i 99% sRGB. Subiektywnie kolory monitora są dość dobrze wyważone i przy zadanych wartościach wyglądają wiarygodnie. Jeśli ustawienie kolorów Ci nie odpowiada, możesz je dostosować w ustawieniach.
W porównaniu do gamingowego monitora od Xiaomi, którym też jesteśmy starsi przetestowany, KTC H27T22 nie ma potwierdzenia żadnej kalibracji kolorów. Kolorystyka monitora od KTC pasuje do nieco chłodniejszej tonacji. Z pewnością nie jest to monitor do profesjonalnej pracy z grafiką.
Czas reakcji wynosi tylko 1 ms, a monitor obsługuje również technologię HDR10, eliminuje migotanie i oferuje tryb z niską zawartością niebieskiego światła. Obraz jest ogólnie bardzo płynny, bez irytujących widocznych smużek, co jest świetne w tej cenie.
Gdy światło w pokoju jest wyłączone, a monitor ma czarne tło, można zauważyć nierównomierne podświetlenie paneli (tzw. W normalnym użytkowaniu w ogóle go nie rejestrowaliśmy.
Kompatybilność z FreeSync i G-Sync
Graczy z pewnością zainteresuje wsparcie technologii FreeSync i G-Sync. Jeśli nie wiesz, co to jest, są to dwa rodzaje technologii adaptacyjnej synchronizacji między kartą graficzną a monitorem. FreeSync to technologia firmy AMD i G-Sync firmy nVIDIA.
Technologie te dbają o synchronizację między częstotliwością odświeżania monitora a liczbą klatek na sekundę karty graficznej. Dzięki nim obraz jest gładszy, zapobiegają tzw artefakty, niektóre obrazy nie są renderowane więcej niż raz, co ogólnie przyczynia się do gładszego obrazu bez rozdzierania. Problemem jest różnica częstotliwości między kartą graficzną a wyświetlaczem.
Nasz testowany model KTC H27T22 nie jest oficjalnie certyfikowany przez nVIDIA ani AMD do korzystania z tej technologii. nVIDIA wymaga nawet, w przeciwieństwie do AMD, specjalnego modułu sprzętowego w monitorze, który zawierają tylko oficjalnie certyfikowane monitory. FreeSync nie ma takich wymagań, gdyż jest jedynie swego rodzaju rozszerzeniem standardu DisplayPort.
Jednak w obu przypadkach niektóre monitory są kompatybilne z tymi technologiami. To samo dotyczy KTC H27T22, więc możesz korzystać z obu wspomnianych technologii, nawet jeśli monitor nie jest certyfikowany. W obu przypadkach wystarczająca jest obsługiwana karta graficzna, najnowszy sterownik i technologie wspomagające w ustawieniach karty graficznej i monitora.
Chociaż testowaliśmy tę funkcję ze starszą kartą graficzną Radeon RX470, nadal obsługuje ona FreeSync. Nie zapominaj, że aby włączyć tę funkcję, należy ją najpierw włączyć w ustawieniach monitora. W przeciwnym razie aplikacja AMD ostrzeże o niekompatybilnym monitorze, a FreeSync nie pozwoli ci go włączyć.
Opcje łączności i dostosowywania stojaka
Jeśli chodzi o łączność, monitor możesz podłączyć do komputera na dwa sposoby – za pomocą technologii HDMI lub DisplayPort. Z tyłu monitora znajduje się jeden port HDMI 2.0 z obsługą rozdzielczości 2560 x 1440 px przy maksymalnej częstotliwości 144 Hz lub dwa DisplayPorts 1.2 z obsługą rozdzielczości 2560 x 1440 px przy maksymalnej częstotliwości 165 Hz .
Aby uzyskać najlepszą jakość monitora, zdecydowanie zalecamy wybranie opcji połączenia DisplayPort, ponieważ obsługuje ono pełną częstotliwość odświeżania 165 Hz.
Oprócz wspomnianych portów jest też port USB 2.0, który jednak służy jedynie do aktualizacji firmware w monitorze oraz wyjścia audio w postaci gniazda 3.5 mm. Nie ma głośników ani możliwości podłączenia myszy lub klawiatury do monitora.
Jednak zdecydowanie nie brakuje możliwości regulacji wysokości, pochylenia czy obrotu bez konieczności obracania całej podstawki wraz z monitorem. Nachylenie można regulować w zakresie - 5 do 20°, obrót o 45° w obie strony, a regulacja wysokości umożliwia podniesienie monitora o 130 mm. Szczególnie doceniamy możliwość regulacji wysokości.
Ciekawy jest również tzw funkcja obrotu, dzięki której można również obrócić monitor do pozycji pionowej. Nie zabrakło również wsparcia dla standardu VESA, więc w razie potrzeby monitor można również przymocować do ściany za pomocą wspornika VESA 100 x 100 mm.
Opcje ustawień
Menu ustawień, które wywołujemy przyciskiem z tyłu, jest dość szerokie. Menu zawiera szereg pozycji podzielonych na kilka kategorii.
W szczególności kategorie to: Wyświetlacz, Kolor, Konfiguracja gier, Wejście, Zestaw systemowy i Dane użytkownika. Na krawędzi okna ustawień możemy też zobaczyć aktualną częstotliwość odświeżania wyświetlacza.
W ustawieniach wyświetlacza znajdziemy tradycyjne ustawienia jasności, kontrastu, czerni, proporcji czy ostrości. Ustawienia te można również zapisać jako ustawienie wstępne. Możemy również dostosować kolor, tj. jego temperaturę, nasycenie, cienie, gamma i poziom światła niebieskiego.
Ustawienia gry obejmują aktywację FreeSync / G-Sync i inne ustawienia, takie jak nadpisanie (wyłączone / niskie / średnie / wysokie), HDR, DCR, MPRT, aktywację oświetlenia otoczenia i element Game Plus.
Ukrywa możliwość wyświetlania FPS w rogu monitora, celowników do gier w różnych stylach czy też wyświetlania odliczania czasu (15 / 35 / 45 / 60 / 90 minut).
KTC H27T22: Ocena końcowa
Monitor do gier KTC H27T22 to doskonały wybór dla osób poszukujących budżetowego monitora do gier o doskonałych parametrach. Jego przekątna 27 cali to idealny rozmiar monitora dla wielu osób. Rozdzielczość 2K 2560×1440 px, wysoka częstotliwość odświeżania 165 Hz i krótki czas reakcji wynoszący zaledwie 1 ms z pewnością Cię zadowolą.
Graczy z pewnością zainteresuje kompatybilność z adaptacyjnymi technologiami FreeSync i G-Sync, ale należy zaznaczyć, że nie jest to oficjalnie certyfikowany monitor dla tych technologii. Jednak jego płynność jest znakomita, kolory są bardzo dobrze wyważone, więc dobrze posłuży nie tylko graczom.
Doceniamy również możliwość regulacji wysokości, regulacji pochylenia lub obrotu czy funkcję obrotu. Monitorowi nie brakuje gamingowego designu z podświetleniem Ambiente z tyłu.
Wadą jest nieco nierówne podświetlenie, które widać tylko przy czarnym ekranie w ciemności. Ponieważ jest to stosunkowo nieznana marka w naszym regionie, długoterminowa niezawodność jest wątpliwa. Ogólnie jednak jesteśmy z monitora bardzo zadowoleni i zdecydowanie może on bezpośrednio konkurować z dużymi i znanymi markami.