Niedawno przedstawiliśmy Wam recenzję routera od Xiaomi z oznaczeniem modelu AC2100. Zachowaliśmy go po naszej recenzji i nadal go używamy, razem ze starszym Mi Router 3G. Tym razem trafiliśmy do redakcji chyba najpotężniejszego routera od chińskiego giganta, który nosi oznaczenie Router Xiaomi AIoT AX3600.
Posiada wsparcie dla najnowszego standardu IEEE 802.11ax (WiFi 6), oddzielną antenę dla AIoT i wiele ciekawych funkcji. Możesz przeczytać, jak zdał nasz test w tej recenzji.
Gdzie kupić router Xiaomi AIoT AX3600?
Router kupiliśmy od naszego partnera DHGate, gdzie pojawił się za rekordowo niską cenę. Dzięki dostawie z polskiego magazynu mieliśmy go w domu w ciągu kilku dni bez żadnych opłat. W przeciwieństwie do routerów, które mieliśmy do tej pory, router Xiaomi AIoT AX3600 jest dostępny w wersji globalnej dostosowanej do naszego rynku.
ważne: Zamawiaj w DHgate wyłącznie przez komputer lub przeglądarkę na smartfonie, a nie przez ich aplikację. Wtedy zamówienie może nie zostać poprawnie zrealizowane.
Co znajdujemy w paczce?
Gdy tylko kurier dostarczył nam paczkę, było dla nas jasne, że nie jest to kompaktowy, mały router. Na pierwszy rzut oka ujawniało to duże pudełko zapakowane w ochronną kopertę. Oprócz zdjęcia routera pudełko zawiera również wszystkie kluczowe funkcje urządzenia w języku angielskim.
Router jest przechowywany w pudełku w plastikowym wypełnieniu, a folia ochronna znajduje się nie tylko na korpusie routera, ale także na każdej antenie. Od góry router zabezpieczony jest warstwą miękkiej pianki, która jest przyklejona do wnętrza pudełka. Opakowanie zawiera również instrukcję obsługi, zasilacz i kabel Ethernet. Jednak ich lokalizacja jest dość niefortunna, ponieważ dosłownie latają w pudełku i uderzają w router.
Kabel zasilający jest stosunkowo krótki, podobnie jak w przypadku innych routerów Xiaomi ma 120 cm. Kabel Ethernet w opakowaniu ma 100 cm długości. Pakowanie jest takie proste, ale chcielibyśmy lepiej rozmieścić poszczególne elementy w pudełku.
Kluczowe cechy routera Xiaomi AIoT AX3600
Router Xiaomi AIoT AX3600 to flagowy model wśród routerów Xiaomi. Znajdziesz tutaj wsparcie dla najnowszego standardu WiFi 6 (IEEE 802.11ax), który oferuje do 5 razy wyższą prędkość transferu w porównaniu ze starszą wersją WiFi 802.11 (2.7ac). Poprawiono również odpowiedź sygnału i zasięg, zwłaszcza jeśli jednocześnie podłączonych jest wiele urządzeń.
Router obsługuje zarówno pasma 2.4 GHz, jak i 5 GHz. Łącząc te dwa pasma, uzyskujemy teoretyczną prędkość transmisji bezprzewodowej do 2976 Mb / s. Pasmo 2.4 GHz zapewnia lepszą transmisję przez przeszkody, takie jak ściany, a tym samym lepsze pokrycie w mieszkaniu lub domu. Z drugiej strony 5 GHz zapewnia niskie zakłócenia i znacznie wyższe szybkości transmisji. Ale gorzej przechodzi przez ściany lub inne przeszkody. Łącząc jednak oba pasma, uzyskujemy ogromną przewagę.
Router posiada do 7 anten zewnętrznych ze wzmacniaczami PA i LNA. 2 z nich dotyczą pasma 2.4 GHz, a 4 pasma 5 GHz. PA (wzmacniacz mocy) wzmacnia siłę sygnału, dzięki czemu rozchodzi się on na większe odległości, a nawet po przeszkodach. Wzmacniacz LNA (Low Noise Amplifier) dba o odbiór sygnału i umożliwia routerowi odbieranie nawet słabszych sygnałów z urządzeń znajdujących się dalej. Ostatnia, siódma antena, która znajduje się pośrodku, służy wyłącznie do urządzeń smart home Xiaomi.
Pamięć routera ma pojemność 512 MB, a maksymalna liczba urządzeń, które można podłączyć jednocześnie to aż 248. Technologia OFDMA zapewnia bardziej efektywny transfer danych do wielu urządzeń. Jego podstawowym mechanizmem jest podział jednego kanału na kilka podkanałów. Za ich pośrednictwem router może przesyłać jednocześnie wiele jednostek danych. Ta funkcja jest jedną z największych zalet routera AX3600 i samej technologii WiFi 6. Przykładowe wyjaśnienie można zobaczyć na poniższym filmie:
Funkcja 6 × 8 MU-MIMO jest również ściśle związana z WiFi 8. O ile przy WiFi 5 i routerze AC2100 pisaliśmy już o 4 × 4 MU-MIMO, o tyle za pomocą routera AX3600 może on odbierać i wysyłać dane w 8 strumieniach jednocześnie.
Jest też wsparcie dla funkcji mesh, gdzie możliwe jest podłączenie wielu routerów dla lepszego pokrycia większych przestrzeni, nowa wersja zabezpieczenia WPA3 czy funkcja tablicy ogłoszeń, która redukuje zakłócenia pomiędzy innymi sieciami WiFi. Jest też kontrola rodzicielska, potężny 4-rdzeniowy procesor Qualcomm A53 czy wydajne odprowadzanie ciepła.
Pierwsze włączenie i konfiguracja routera
Ponieważ mamy wersję globalną, konfiguracja jest bardzo prosta, a środowisko jest w języku angielskim za pośrednictwem interfejsu internetowego, a nie tylko przez aplikację. Router można skonfigurować za pomocą interfejsu graficznego poprzez przeglądarkę internetową pod adresem router.miwifi.com (lub używając domyślnego adresu IP 192.168.31.1) lub za pomocą smartfona z zainstalowaną aplikacją MiWifi.
Obie metody są takie same dla ustawień początkowych. Router można skonfigurować przez Wi-Fi, jeśli łączysz się z siecią Wi-Fi routera lub kablem Ethernet.
Jeśli korzystasz z aplikacji na smartfonie, to jest drobny problem, jeśli korzystasz również z innych routerów Xiaomi w chińskiej wersji. Podobnie jak aplikacja Mi Home, MiWiFi może działać tylko w jednym regionie. Z tego powodu musieliśmy w aplikacji zmienić region z Chin na dowolny kraj europejski. Aplikacja znajdzie router, nawet jeśli korzystasz z regionu chińskiego, ale poprosi o jego zmianę.
Pierwszym krokiem w aplikacji jest wybranie trybu, w jakim ma pracować router. Do wyboru: standardowy router do połączenia z Internetem, repeater bezprzewodowy i repeater kablowy. Wybraliśmy pierwszą opcję - klasyczne ustawienie dla internetu. Podłączyliśmy kabel od dostawcy Internetu do portu WAN i rozpoczęliśmy automatyczną konfigurację. Router natychmiast rozpoznał połączenie internetowe iw kolejnym kroku zaproponował wybór regionu, nazwę sieci WiFi oraz ustawienie hasła. Router utworzy 2 sieci WiFi, jedną dla pasma 2.4 GHz i jedną dla pasma 5 GHz.
Te sieci Wi-Fi można połączyć, klikając opcję „Inteligentne połączenie”. Dzięki tej opcji sieci WiFi w obu pasmach będą miały tę samą nazwę, a urządzenia będą łączyć się z pasmem, które w danym momencie ma lepszy sygnał.
Test prędkości przez WiFi 6
Szybkość WiFi testowaliśmy za pomocą aplikacji Speedtest w smartfonie Xiaomi Mi 10T. W routerze włączyliśmy smart connect, WiFi 6, siłę sygnału na najwyższym poziomie, funkcję MU-MIMO i byliśmy ciekawi rezultatów. Nasze łącze internetowe ma prędkość 1 Gbit / s przez układ optyczny.
Pierwszy pomiar wykonaliśmy tuż obok routera, gdzie mieliśmy 100-procentowy sygnał. Prędkość pobierania wynosiła 653.26 Mb / s, a wysyłania 793 Mb / s, co jest prawie wartością, którą normalnie mierzymy na komputerze podłączonym kablem.
W drugim pomiarze odsunęliśmy się od routera o około 4 metry. Pomieszczenia między nami a routerem oddzielała przegroda, ale nie było drzwi. Prędkość spadła nieznacznie, ale nie znacząco.
Kolejnego pomiaru dokonano w odległości około 8 m, w drzwiach pokoju po przeciwnej stronie mieszkania. Pomiędzy routerem a nami były 2 partycje. Tutaj prędkość spadła już prawie o połowę w porównaniu do pierwszego pomiaru.
Następnie przenieśliśmy się trochę dalej, na odległość około 10 m, gdzie od routera byliśmy oddzieleni 3 ścianami. Prędkość została zmniejszona do około 200 Mb / s.
W najdalszej części mieszkania, gdzie między nami a routerem były 3 ściany i kilka szafek, odległość w linii prostej wynosiła około 15 m. Tutaj prędkość gwałtownie spadła i smartfon przełączył się na sieć Wi-Fi 2.4 GHz. Pasmo to jest jednak znacząco zakłócane przez inne sieci WiFi w bloku.
Jak widać prędkości są przyzwoite, ale wraz ze wzrostem odległości i przeszkodami w postaci ścian i mebli prędkość znacznie spada. Nasz apartament ma powierzchnię 70 m2 i ten router jest w zupełności wystarczający, aby go pokryć.
Gdybyśmy umieścili go na środku mieszkania, uzyskalibyśmy lepsze pokrycie i większe prędkości w poszczególnych pomieszczeniach, ale ponieważ chcieliśmy sprawdzić, jak sygnał rozchodzi się po wielu ścianach, umieściliśmy go w mniej odpowiednim miejscu, w skrajnym pomieszczeniu. .
Porównanie z routerem WiFi 5 i Xiaomi AC2100
Ponieważ mamy więcej dostępnych routerów, zdecydowaliśmy się porównać testowany niedawno Xiaomi AC2100 z routerem AX3600. Najpierw porównaliśmy prędkości na komputerze połączonym kablem. Byli prawie dokładnie tacy sami.
Przetestowaliśmy również WiFi. AC2100 nie obsługuje jednak najnowszej wersji WiFi 6, więc w ustawieniach routera Xiaomi AX3600 zmieniliśmy tryb z WiFi 6 na kompatybilny z WiFi 5, kiedy WiFi 6 jest wyłączone ze wszystkimi jego funkcjami takimi jak OFDMA. Testowaliśmy ponownie z aplikacją Speedtest w smartfonie Xiaomi Mi 10T z tych samych miejsc w mieszkaniu, co w teście w poprzednim rozdziale dotyczącym WiFi 6.
Pierwszy pomiar w bezpośrednim sąsiedztwie routera:
Drugi pomiar 4 m od routera z jedną ścianą bez drzwi jako przeszkodą:
Trzeci pomiar w odległości 8 ms z dwiema ścianami jako przeszkodami:
Czwarty pomiar 10 m od routera z trzema ścianami jako przeszkodami:
Ostatni pomiar w najdalszej części mieszkania (15 m) z kilkoma różnymi przeszkodami:
Na podstawie tych pomiarów można zauważyć, że prędkości z routerami działającymi na WiFi 5 są bardzo podobne. Jednak w przypadku routera AC2100 widać większe różnice między pobieraniem a wysyłaniem, zwłaszcza przy rosnącej odległości.
Następnie możesz porównać zmierzone prędkości przez Wi-Fi z routerem AC2100 z prędkościami z poprzedniego rozdziału, aby zobaczyć różnicę między Wi-Fi 5 a Wi-Fi 6 z tym samym routerem. Nie są to zbyt duże różnice i aż 2.7-krotna poprawa w porównaniu z WiFi 5, jaką prezentuje producent, jest daleka od sytuacji.
Wreszcie zmierzyliśmy również prędkości przez WiFi za pomocą aplikacji Speedtest na smartfonie Samsung Galaxy S9 +, który nie obsługuje WiFi 6. Test przeprowadziliśmy z włączonym WiFi 6 na routerze AX3600. Ten test pokazuje, że nie ma sensu używać routera WiFi 6, jeśli nie masz urządzeń podłączonych do Wi-Fi, które obsługują najnowszy standard. Nie przynosi to żadnej poprawy szybkości, a koszt zakupu routera WiFi 6 jest wyższy.
Siła sygnału przez WiFi
Ciekawie było zmierzyć siłę i jakość sygnału za pomocą aplikacji WiFi Master w smartfonie, router AC2100 był lepszy. Jednak w specyfikacji routera nie udało nam się znaleźć żadnych informacji o tym, które anteny się w nich znajdują.
Poniższe zrzuty ekranu pochodzą z routera AX3600, mierzonego w trzech odległościach na WiFi 5: tuż obok routera, 5 m od routera za jedną ścianą, 10 m od routera z trzema ścianami jako przeszkodami. Po włączeniu WiFi 6 wartości sygnału były prawie dokładnie takie same jak w przypadku WiFi 5, różniły się tylko prędkości, dlatego prezentujemy tylko jedną wersję.
Ku naszemu zdziwieniu sygnał w tych samych miejscach na routerze AC2100 był lepszy, chociaż aplikacja Speedtest mierzyła nieco wyższe prędkości połączenia z routerem AX3600. W obu przypadkach telefon był nadal podłączony do pasma 5 GHz.
Aplikacja i ustawienia routera Xiaomi AIoT Router AX3600
Opisaliśmy środowisko aplikacji MiWifi oraz ustawienia, które można zmienić podczas testu routera AC2100. Jeśli jesteś zainteresowany, polecamy przeczytaj odpowiednią recenzję. Aby nie opisywać tego samego niepotrzebnie, wymienimy tylko te ustawienia, których brakuje w routerze AC2100.
Router Xiaomi AIoT AX3600 oferuje możliwość podłączenia innych routerów do sieci kratowej. Bezpośrednio na ekranie głównym aplikacji istnieje możliwość zarządzania tymi urządzeniami. W ustawieniach sieci WiFi znajdziesz opcję wyłączenia funkcji MU-MIMO, włączenia trybu kompatybilnego z WiFi 5 lub wyłączenia automatycznego wyszukiwania inteligentnych urządzeń Mi, dla których dedykowana jest jedna antena. Sam router został automatycznie dodany do aplikacji Mi Home.
Ponownie mamy ten sam problem, co w przypadku innych routerów Xiaomi, gdzie aplikacja nie zawiera wszystkich dostępnych ustawień, które są w interfejsie internetowym. Aplikacja nie jest pełnoprawnym zamiennikiem graficznego, webowego interfejsu w przeglądarce.
Ocena końcowa
Router Xiaomi AIoT AX3600 to najnowszy router od chińskiego giganta, który oferuje obsługę nowej wersji standardu bezprzewodowego WiFi 6 oraz aż 7 anten zewnętrznych, z których jedna jest dedykowana dla inteligentnych urządzeń Xiaomi.
Router działa świetnie, jego konfiguracja jest prosta i nie zauważyliśmy niestabilności połączenia ani wahań prędkości przez cały okres użytkowania. Router to dobry wybór, jeśli masz w domu urządzenia WiFi 6.
Jeśli go nie masz, a używasz na przykład routera AC2100 lub podobnego, nie spodziewaj się znacznej poprawy zasięgu sygnału lub wyższych prędkości. Jednak zalety tego routera mogą się ujawnić, jeśli zostanie do niego podłączona większa liczba urządzeń, co zwykle nie ma miejsca w przypadku zwykłego gospodarstwa domowego.
W mniejszych mieszkaniach rozmiar routera może być również ujemny, gdyż sam korpus urządzenia mierzy aż 268 x 179 x 177 cm. Rozczarowaniem jest obecność tylko trzech portów LAN i brak portu USB. Przy takich wymiarach urządzenia na pewno spodziewalibyśmy się większej liczby portów LAN.
A co z routerem xiaomi AX6000? Różnica?
AX6000 jest obecnie dostępny tylko w chińskiej wersji, a różnice są minimalne. AX6000 ma wyższą teoretyczną prędkość do 6000 Mb / s. Mamy więcej informacji tutaj https://xiaomiplanet.sk/xiaomi-mi-aiot-router-ax6000-2/
Jaka jest różnica w porównaniu do routera Xiaomi 3G i jaka jest prawda o tym, że lepiej współpracuje z chińskim oprogramowaniem, zwłaszcza pod względem zasięgu.
Po Twojej recenzji zdecydowałem się na zakup tego routera.
I mogę powiedzieć, że był to chyba ogromny błąd: sygnał jest zupełnie słaby jak na urządzenie - dom jednorodzinny 4 pokoje: już w drugim pokoju ogromny spadek sygnału i przez 2 ściany sygnał nawet nie dociera . podłącz drukarki Samsung wifi przez wps to nawet nie istnieje nigdzie w ustawieniach, nie znalazłem elementu wps. Odkurzacz podłogowy roventa - więc w ogóle go nie użyję. krótko mówiąc, router zdecydowanie nie jest wart swojej ceny. Kupiłem też 2 sztuki dla znajomego i jak je biorę, to jest dokładnie tak samo, więc wykluczyłem wadliwą sztukę.