Czołowe chińskie firmy technologiczne również przedstawiły swoje plany na tegorocznych konferencjach rozwojowych Huaweia, Xiaomi, Oppo, ale także Vivo. To aktualne plany na przyszłość i branża, w której ci producenci przodują.
Huawei Vs. Xiaomi
To właśnie konferencje rozwojowe mogą dość wyraźnie nakreślić kierunek chińskich producentów Huawei a Xiaomi. Jednak każdy z nich ma nieco inny kierunek. Huawei pracuje nad usługami mobilnymi HMS i systemem operacyjnym HarmonyOSpodczas gdy Xiaomi odnotowało więcej niż jeden sukces finansowy w trzecim kwartale i stało się trzecim co do wielkości producentem smartfonów.
Bardzo ważnym tematem jest Internet Rzeczy i podłączenie poszczególnych urządzeń do własnego ekosystemu. Huawei a Xiaomi najwyraźniej poszli jeszcze dalej i wprowadzili system operacyjny dla Internetu rzeczy. Huawei zaoferuje łącznie 220 połączeń, a Xiaomi aż 271 mln połączeń.
Kłopoty Huawei: HarmonyOS?
Chiński Huawei zaprezentował postępy w systemie na konferencji deweloperskiej HarmonyOS, usługi HMS, ale także EMUI a Cześć link. Producent wezwał programistów do aktywniejszej pracy w celu spełnienia tych systemów i uczynienia ich bardziej popularnymi.
Huawei dokonał szybkiego postępu w ekosystemie aplikacji. Yu Chengdong (CEO Huawei) ogłosił na konferencji deweloperów, że Harmony OS 2.0 będzie platformą typu „open source”. Pod koniec roku deweloperzy otrzymają wersję beta swoich smartfonów, a on obiecał, że smartfony Huawei w przyszłym roku w pełni wykorzystają system Harmony.
Modele wyposażone w EMUI 11 zostaną w przyszłości zaktualizowane do Harmony. W porównaniu do 2019 r.globalni zarejestrowani programiści HMS (usług mobilnych Huawei) zwiększyli się o 98% i osiągnęli wartość nawet 1,8 mln. Model biznesowy oparty na nowym połączeniu 5G z pewnością odegra rolę w kwestii pojawienia się deweloperów.
Xiaomi i udane wyniki finansowe
Marka Xiaomi zanotował znaczący sukces finansowy w trzecim kwartale tego roku i jest wielokrotnie chwalony za zajęcie trzeciego miejsca w rankingu największych producentów smartfonów. Xiaomi znalazło się nawet w TOP 5 w aż 50 krajach i regionach na całym świecie.
Lei Jun (CEO Xiaomi) powiedział, że powrót Xiaomi do pierwszej trójki zawdzięczamy wytrwałości technologicznej. Powiedział też, że inwestycja firmy Xiaomi w dziedzinie badań i rozwoju z roku na rok rośnie. Jednak oprócz smartfonów dużą rolę w sukcesie Xiaomi odgrywa również czarna technologia i Internet Rzeczy z szerokim ekosystemem produktów.
HarmonyOS i Xiaomi Vela
Jako odpowiednik systemu HarmonyOS z własnego warsztatu Huawei, chińska Xiaomi zbudowała zapowiadaną nowość - system Żeglarstwo Xiaomi. Jest to platforma oprogramowania, z której można uzyskać w szczególności produkty w Internecie rzeczy. Vela to system oparty na podstawach systemu NuttX o otwartym kodzie źródłowym.
W przeciwieństwie do uniwersalnego rozwiązania HarmonyOSktóre będziemy mogli zobaczyć w szerokiej gamie produktów, w tym w smartfonach, Żeglarstwo Xiaomi system skoncentruje się głównie na produktach takich jak głośniki, bransoletki czy inteligentne zegarki.
Początkowo mówiono, że to chińska Xiaomi może biernie wspierać konkurencyjny system HarmonyOS. Ale teraz sytuacja jest inna i jak ujął to inżynier Xiaomi: „Pasywne podejście Xiaomi do HarmonyOS jest bardzo małe”.
Xiaomi wspomina również Mi Miaoxiang jako platformę aplikacji, która może pomóc w ulepszaniu aplikacji na różnych platformach. Celem jest zapewnienie bardzo szybkiego i wygodnego połączenia między dwoma urządzeniami, takimi jak smartfon i smart TV.
Oppo vs. Relacja na żywo
spółka Oppo przedstawił system na tegorocznej Konferencji Deweloperów ColorOS 11, które powinny skupiać się w szczególności na bezproblemowym użytkowaniu i personalizacji. Choć konkurencyjne Vivo wprowadza nowość w postaci własnego systemu system operacyjny pochodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnego projektu interfejsu użytkownika.
Podczas gdy marka Oppo koncentruje się na integracji ludzi z systemem, Vivo powraca do podstaw z hasłem „Original Everything” i przenosi uwagę na same smartfony.
W połączeniu z zegarkiem Oppo system can coloros 11 synchronizuje informacje między zegarkiem a smartfonem, ale także odbiera połączenia i odbiera lub wysyła informacje bezpośrednio z zegarka.
spółka Vivo dzięki nowemu projektowi Huarongawprowadza do systemu system operacyjny pochodzenia rodzaj tabelarycznego wyświetlania poszczególnych aplikacji i elastyczne wyświetlanie dodatkowych informacji na ekranach głównych. W kilku częściach systemu zaszły istotne zmiany konstrukcyjne.
5G i wzajemne połączenie produktów w ekosystemie
Gorącym tematem tej pary konferencji było pojawienie się szybkich sieci 5G i Internetu rzeczy, a także intuicyjnego łączenia produktów w ramach naszego własnego ekosystemu. System system operacyjny pochodzenia od marki Vivo ma bardziej intuicyjne i dostępne sterowanie inteligentnym domem. Producent dodał także szereg optymalizacji dla kluczyków samochodowych Bluetooth czy też do sterowania samym pojazdem.
spółka Oppo wprowadził w tym roku kilka produktów w segmencie Internetu Rzeczy. Należą do nich inteligentne zegarki, inteligentne telewizory lub prawdziwie bezprzewodowe słuchawki.
Ekosystem produktów jest bardzo ważny
Vivo Twierdzi, że ich ekosystem produktów w segmencie Internetu Rzeczy obejmuje ponad 40 marek w 60 kategoriach, co daje ponad 1800 modeli produktów. Ponadto firma Vivo wprowadził również markę samochodów z dostępem do sieci Jovi InCar.
Jeśli chodzi o rozwój Internetu rzeczy, Mingyong Chen (założyciel Oppo) zajmuje nieco radykalne stanowisko w tej sprawie. Powiedział, że w dobie integracji produktów nie byłoby już firm zajmujących się wyłącznie smartfonami.
Shi Yujian (starszy wiceprezes Vivo) podkreślił znaczenie budowania ekosystemu produktów dla smartfonów: „W ciągu najbliższych 3-5 lat smartfony pozostaną podstawowym i niezastąpionym wejściem do cyfrowego świata”.
Czy śledzisz wspomniane firmy technologiczne? Czy używasz sprzętu z warsztatu tych producentów? Możesz łatwo napisać do nas swoje spostrzeżenia i opinie poniżej w dyskusji pod artykułem. Śledź nasz Facebook i portal China Planet i dowiedz się więcej.