Wybierając projektor, musiałeś natknąć się na szereg parametrów, z których część mogła nie być dla Ciebie jasna. Są to kontrast, rozdzielczość, jasność lub jasność, szum, technologia i inne. Przyjrzymy się teraz Strumień świetlny, która jest podana w lumenach. W przypadku niektórych projektorów mogłeś zauważyć wskazanie, takie jak oprawa LED lub Lumen ANSI. Jaka jest różnica między nimi a tym, czym one są lumenów? Przyjrzymy się temu w tym artykule.
Co to jest lumen?
Lumen to jednostka strumienia świetlnego. Wskazuje energię światła emitowaną przez źródło w ciągu 1 sekundy. Nie jest to jednak ilość bezwzględna. Ocenia się ją na podstawie wrażliwości ludzkiego oka na różne długości fal światła.
Lumen ma oznaczenia lm a taką ilość można spotkać nie tylko z projektorami, ale także z żarówkami czy różnym oświetleniem. ANSI lumenów są znormalizowane i mierzone w tych samych, dobrze zdefiniowanych warunkach. Jeśli zobaczysz oznaczenia gdzieś w lumenach i gdzie indziej w lumenach ANSI, może to nie być ta sama jasność, ponieważ znormalizowane są tylko lumenów ANSI.
Efekt Helmholtza-Kohlrauscha, czyli jak postrzegamy jasność
Wyobraź sobie dwa projektory o tej samej jasności podanej w lumenach ANSI. Jeśli umieścimy je obok siebie, czy będą świecić tak samo? Odpowiedź nie jest do końca jasna. Nawet dwa projektory o tej samej wartości luminancji w lumenach ANSI mogą wydawać się różne. Powoduje tzw Efekt Helmholtza-Kohlrauscha. Oko ludzkie jest bardziej wrażliwe na określone kolory, przez co bardziej nasycone kolory wydają się nam jaśniejsze.
Jeśli spojrzysz na powyższy obrazek, prawdopodobnie zauważysz, że pierwsza kolumna kolorów jest jaśniejsza niż ta pośrodku. Jednak obie te kolumny mają taką samą jasność w lumenach ANSI. Z drugiej strony kolumna po prawej może wydawać się taka sama jak środkowa kolumna pod względem jasności. Jednak prawa kolumna ma znacznie niższą wartość lumenów ANSI.
ViewSonic, wiodący producent projektorów, przeprowadził test, aby poznać różnicę między zmierzoną jasnością w lumenach ANSI a tym, co postrzegamy ludzkim okiem.
Przetestowali postrzeganie różnych kolorów w projektorach LED, jak widać na powyższym obrazku. Wynikiem był stosunek zmierzonej jasności w lumenach ANSI do postrzeganej jasności. Zatem dostrzega się jasność oka średnio 2.4 razy wyższą niż wartość mierzona w lumenach ANSI. W przypadku kolorów kontrastujących, takich jak czerwony, współczynnik ten jest wyższy, a dla kolorów mniej kontrastujących, takich jak szary lub ciemnoniebieski, jest niższy. Średnio jest to jednak różnica 2.4-krotna.

Ta różnica jest mniejsza w przypadku konwencjonalnych projektorów lampowych. Dlatego gdybyśmy porównali projektor z lampą z projektorem LED, z których oba miałyby taką samą jasność w lumenach ANSI, projektor LED wydawałby się nam jaśniejszy gołym okiem.
Lumenów LED vs lumenów ANSI
ViewSonic porównał dwa różne projektory. Pierwszym był klasyczny projektor z lampą o mocy 2200 ANSI lm, a drugim LED o mocy 1000 ANSI lm. Oba projektory zostały ustawione tak, aby postrzegana jasność dla ludzkiego oka była w przybliżeniu taka sama, przy czym konieczne było zmniejszenie jasności projektora LED z 1000 do 900 ANSI lm.
Stosunek między tymi dwoma wartościami jasności projektora LED (1000 i 900 ANSI lm) wynosił 1: 1. Współczynnik ten został następnie pomnożony przez lumenów ANSI projektora lampy, co dało nam wartość tzw. Oprawa LED projektor LED, 2400 lm.
ViewSonic zapewnia oprawy ANSI i LED dla lepszej orientacji w najnowszych modelach.
Jednak wybierając projektor, nie skupiaj się tylko na lumenach, ponieważ projektor o niższej jasności może mieć ten sam wyraźny obraz na oku, co projektor o wyższej jasności. Lumen nie definiuje jakości obrazu, dlatego zwróć uwagę na takie parametry jak współczynnik kontrastu, gęstość pikseli, typ projektora czy oddawanie barw.