Ponieważ głośniki w telewizorach są często bardzo słabe i kiepskiej jakości, w wielu domach ich uzupełnieniem są soundbary. Jeden z nich, konkretnie model Ultimea Odyn III szczegółowo przetestowaliśmy. Oferuje 120 W mocy w bardzo atrakcyjnej cenie.
W recenzji poznamy bliżej markę Ultimea, przyjrzymy się jakości wykonania soundbara, opowiemy, co kryje w sobie i postaramy się jak najlepiej opisać jego jakość dźwięku. Porównaliśmy go z soundbarem Samsung HW-K150 za około 335 euro (który ma również subwoofer) i spisał się naprawdę dobrze.
Gdzie kupić Ultimea Odine III?
Jeśli jesteś tak zainteresowany soundbarem Ultimea Odine III, że chciałbyś go kupić, możesz to zrobić za pośrednictwem oficjalnego sprzedawcy na platformie Aliexpress. Sprzedawca ma nawet soundbar przechowywany w magazynie UE, dzięki czemu zostanie do Ciebie dostarczony ekspresowo w ciągu kilku dni od daty wysyłki.
Ultimea Odyn III
Ekspresowa dostawa z europejskiego magazynu bez cła i podatku VAT.
Ten produkt zostanie dostarczony bezpośrednio z lokalnego magazynu w Europie. Dostawa z magazynów UE trwa zwykle 7-10 dni i jest dostarczana kurierem. Przy dostawie nie płacisz żadnych dodatkowych opłat, ceł ani podatku VAT.
Ekspresowa dostawa z polskiego magazynu bez cła i podatku VAT.
Ten produkt zostanie do Ciebie dostarczony bezpośrednio z lokalnego magazynu w Polsce. Dostawa z Polski trwa zwykle 7-10 dni i jest dostarczana kurierem. Nie płacisz żadnych dodatkowych opłat, żadnych ceł ani podatku VAT przy odbiorze.
Specyfikacja techniczna
Model | Ultimea Odyn III |
---|---|
wymiary | 940.00 x 98.00 x 60.00 mm |
masa | 2.41 kg |
Liczba kanałów audio | 2.0 |
Mówcy | 4 x 25 W (basy i średnie); 2 x 10 W (tony wysokie) |
Całkowita wydajność | W 120 |
Zakres częstotliwości | 100 Hz - 15 kHz |
Korektor | nie |
Wejścia | HDMI ARC / AUX / USB / port optyczny |
Zdalne sterowanie | nie |
Bluetooth | 5.0 |
O marce Ultimea
Od marki Ostatni z pewnością jest stosunkowo nieznany dla wielu z was, jak również dla nas, porozmawiajmy o tym trochę więcej. Została założona w 2012 roku w Seattle w USA. Pierwszym produktem, który stworzył założyciel tej marki był telewizor, który szybko stał się bardzo popularny.
Później założyciel marki nawiązał współpracę z profesjonalistami z Harman Kardon w Bostonie, kiedy marka wyprodukowała swój pierwszy soundbar. Później do portfolio produktów dołączyły projektory i telewizory laserowe.
Dziś Ultimea stara się wytwarzać innowacyjne produkty w przystępnych cenach. Jest właścicielem ponad 50 patentów i różnych nagród.
Ultimea Odine III: Zawartość i jakość opakowania
Soundbar marki Ultimea został do nas przywieziony kurierem SPS od sprzedawcy na Aliexpress z europejskiego magazynu. Soundbar nie był szczególnie zapakowany, po prostu przyszedł w pudełku produktu z dołączoną etykietą wysyłkową. Osobiście wolimy, jeśli sprzedawca zapakuje produkt przynajmniej w folię ochronną lub inne pudełko, którego tutaj nam brakowało.
Pudełko ma wymiary 97.5 x 17.8 x 11.8 cm, a całość waży 3.7 kg. Wewnątrz znajduje się listwa dźwiękowa w folii, która jest podtrzymywana przez cztery piankowe rozpórki. W środku znajduje się jeszcze jedno mniejsze pudełko, w którym znajdują się akcesoria.
Konkretnie jest to kabel zasilający z przejściówką, pilotem, kablem optycznym i AUX, śrubami do montażu na ścianie oraz krótką instrukcją obsługi. Jak zwykle producent nie dołącza baterii do pilota. Z drugiej strony kabel optyczny nie zawsze jest zawarty w pakiecie. Osobiście mamy też w domu soundbar Samsunga, ale na próżno szukalibyśmy w jego opakowaniu kabla optycznego.
Design i jakość wykonania
Soundbar Ultimea Odine III ma trapezowy kształt z zaokrąglonymi rogami i całkowitą długość 94 cm. Waży 2.41 kg i jest cały czarny. Wykonany jest z tworzywa sztucznego w połączeniu z metalową siatką, która zakrywa cały przód i górę. Przy mocniejszym oświetleniu za grillem widać poszczególne głośniki wraz z wyświetlaczem pośrodku.
Po bokach mamy błyszczący plastik, gdzie jednocześnie znajdziemy otwory na tzw. bas refleks. Górna część również pokryta jest wspomnianą metalową kratką, której dopełnieniem jest szereg guzików po prawej stronie. W szczególności są to przyciski do włączania / wyłączania, „+” i „-” do regulacji głośności, „m” do przełączania korektora i przycisk do parowania przez Bluetooth. Obok przycisków znajdziemy również logo marki Ultimea.
Od spodu znajdują się gumowane nóżki, dzięki którym soundbar stabilnie stoi i nawet dzieci nie będą go łatwo przesuwać. Z tyłu znajdują się porty wejściowe i zasilanie. Jednak znajdujemy również parę otworów, które służą do zawieszenia listwy dźwiękowej na ścianie. Jak wspomnieliśmy w poprzednim rozdziale, w opakowaniu znajdziesz wkręty i kołki do mocowania do ściany.
Głośniki i jakość dźwięku
Przejdźmy od razu do najciekawszej części, czyli samego dźwięku, bo z pewnością każdego z Was interesuje przede wszystkim to, jak gra ten soundbar. Za przednią metalową maskownicą ukryto 6 głośników.
Konkretnie to cztery głośniki 25 W, które dbają o średnicę i bas oraz dwa głośniki wysokotonowe o mocy 10 W. Razem daje nam to łączną moc aż 120 W. Uzupełnieniem głośników są również dwie tuby system bass reflex na końcach listwy dźwiękowej.
A jakie jest wyjście dźwięku? Zaskakująco bardzo dobry, nie mogliśmy uwierzyć, że ten soundbar można kupić poniżej 100 EUR. Dźwięk jest idealnie zrównoważony. Wysokie, średnie i niskie tony mają świetny stosunek, więc ogólna moc wyjściowa jest świetna. Oczywiście bas nie jest mocny, raczej miękki, ale przyjemny.
Więc podobał nam się soundbar, czy to podczas oglądania filmów, czy słuchania muzyki. Dostępny jest również korektor z pięcioma trybami, a mianowicie: muzyka, film, bas+, wiadomości i gra. Osobiście najczęściej korzystaliśmy z trybu muzycznego. Szkoda, że nie możemy indywidualnie regulować wysokich, średnich i niskich tonów. Z pewnością przyjęlibyśmy takie rozwiązanie.
Ponadto mamy również możliwość włączenia/wyłączenia efektu dźwiękowego 3D oraz 32 poziomów głośności. Naszym zdaniem to wystarczy, a najczęściej korzystaliśmy z soundbara na maksymalnie połowie głośności. Cóż, nie na jakąś zbyt głośną imprezę.
Porównaliśmy również soundbar z naszym Samsung HW-K335. To starszy model soundbara z subwooferem, ale jego cena była prawie dwukrotnie wyższa od Odine III. Mimo to Odine III gra lepiej i szczególnie czyściej. Oczywiście bas jest słabszy w przypadku soundbara Ultime, ponieważ nie ma on osobnego subwoofera, ale ogólna jakość dźwięku jest lepsza.
Zdalne sterowanie
Pilot z soundbara Ultimea Odine III ma wymiary 14 x 4.6 x 0,9 - 1.8 cm i waży 40 g bez baterii i 63 g z bateriami. Kontroler ma ergonomiczny kształt i dobrze leży w dłoni.
Jeśli chodzi o przyciski, to są one dość przyjemne w naciskaniu, ale wydają dźwięk kliknięcia, którego na pewno byśmy tu nie przegapili. Nie jest najlepszy, ale zdecydowanie nie jest jednym z tych tanich, których użycie wydaje się być karą.
Na górze mamy przycisk włączania/wyłączania wraz z przyciskiem natychmiastowego wyciszenia. Pod nimi umieszczono przyciski do przełączania wejść - Bluetooth, optyczne, HDMI i AUX. Ponadto umieszczono ułożone w kółko przyciski służące do sterowania odtwarzaniem muzyki oraz głośnością.
W dolnej części umieszczono jeszcze 9 przycisków, które służą głównie do przełączania pomiędzy poszczególnymi trybami korektora. Oprócz nich znalazło się tu przycisk przełączania wejścia na USB, włączania odtwarzania w pętli oraz przycisk wyłączania wyświetlacza LED. Ale jakoś nam to nie wyszło.
Możliwości użytkowania i łączności
Jak wspomnieliśmy wcześniej, soundbar Ultimea Odine III oferuje bardzo dobrą łączność, a co za tym idzie kilka możliwości jej wykorzystania. Jednym z nich jest odtwarzanie muzyki z pendrive'a lub np. ze smartfona przez Bluetooth.
Aby sparować przez Bluetooth, wystarczy nacisnąć przycisk BT i wyszukać soundbar np. na smartfonie, wśród dostępnych urządzeń Bluetooth. Inną opcją, raczej dla telewizorów, jest połączenie przez HDMI z funkcją ARC lub kablem optycznym, który również znajduje się w zestawie.
Nie zabrakło również złącza AUX, do którego producent dołączył również kable. W zestawie brakuje tylko kabla HDMI.
Ultimea Odine III: Ostateczna recenzja
Ultimea Odine III to bardzo ciekawy soundbar oferujący sześć głośników, bass reflex i łączną moc aż 120 W. W zestawie znajdziesz również pilota lub kabel optyczny do podłączenia do telewizora.
Nowoczesny i prosty design z przednią metalową maskownicą zadowoli Cię, ale przede wszystkim bardzo dobra jakość dźwięku, który jest doskonale zrównoważony. Brakuje nawet basu, więc to naprawdę kusząca propozycja, zwłaszcza jeśli spojrzymy na cenę, która kształtuje się na poziomie 70 euro.